Ryhmänäyttely 21.7.2018 Seinäjoki

FCI 4/2, 7/8, myös pennut (7- alle 9 kk)

Paikka: Törnävän hiekkakenttä, Huhtalantie 72, Seinäjoki

Järjestäjänä Etelä-Pohjanmaan Mäyräkoirakerho Ry & Suomen Tanskandoggi Ry Pohjanmaan Aluetoimikunta

Aikataulut julkaistu >>>

Aikataulukirje (pdf) >>>

TULOKSET>>>

Arvostelu alkaa klo 10.00. 

Ilmoittautumiset 21.6. mennessä
Ilmoittautumis maksu  -  40 € (sis.luettelon)
saman omistajan 2. jne koira, pennut ja veteraanit alle 10v.  -  30 € (EI sis.luetteloa)

veteraanit yli 10v.  -  15 € (veteraani luokkaan ilmoitettuna) 

Maksut tilille FI82 5419 0120 2994 45 / Ryhmänäyttely 2018
Viite 10210

Ilmoittautumiset osoitteeseen:
Sari Vainionpää, Harjunotkontie 6, 60510 Hyllykallio
tai
e-mail: nayttely.std@gmail.com

Täytä Kennelliiton sivuilta ilmoittautumiskaavake, tallenna se itsellesi ja lähetä maksukuitin kopion kanssa sähköpostin liitteenä.

Ilmoittautumisia koskevat tiedustelut puh. 0400 – 931 706
Muut tiedustelut puh. 0400 – 868 327
>>>Näyttelyn Facebook sivut

Palkintotuomarit: 

Varalla kaikille näyttelyn roduille Arne Foss, Norja

FCI 2: aidi, alentejonkoira, anatoliankoira, appenzellinpaimenkoira, bullmastiffi, castro laboreironkoira, dobermanni, englanninbulldoggi, fila brasileiro, hollanninrottakoira, isosveitsinpaimenkoira, itävallanpinseri, kanariandoggi, karstinpaimenkoira, kääpiöpinseri, landseer, leonberginkoira, mallorcandoggi, napolinmastiffi, rottweiler, sao miguelinfila, tornjak, tosa, uruguayncimarron  -  Teija Salmi-Aalto

bernhardinkoirat, broholminkoira, bukovinankoira, cane corso, hovawart  -  Satu Ylä-Mononen

apinapinseri, kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit  -  Juha Putkonen

entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, pinseri, sarplaninac, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, venäjänmustaterrieri  -  Leila Kärkäs

berninpaimenkoira, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira, tanskandoggi keltainen & tiikerijuovainen & sininen  -  Elisabeth Bugge Olsen, Norja

bokseri, bordeauxindoggi, dogo argentino, estrelanvuoristokoirat, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, mastiffi, pyreneittenmastiffi, shar pei, tanskandoggi musta & harlekiini, tiibetinmastiffi -  Arne Foss, Norja 

FCI 4: mäyräkoirat  -  Juha Putkonen 

FCI 7: kaikki ryhmän rodut  -  Tuula Savolainen 

FCI 8: amerikancockerspanieli, amerikanvesispanieli, clumberinspanieli, cockerspanieli, englanninspringerspanieli, espanjanvesikoira, fieldspanieli, friisinvesikoira, irlanninvesispanieli, kooikerhondje, lagotto romangnolo, portugalinvesikoira, sussexinspanieli, walesinspringerspanieli, viiriäiskoira  -  Leila Kärkäs

barbet, chesapeakelahdennoutaja, kiharakarvainen noutaja, kultainennoutaja, labradorinnoutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja  -  Satu Ylä-Mononen 

Ryhmäkilpailut: 
ryhmä 4/2  -  Juha Putkonen 
ryhmä 7/8  -  Tuula Savolainen 
paras veteraani  -  Satu Ylä-Mononen
paras kasvattajaluokka  -  Leila Kärkäs 
näyttelyn paras  -  Arne Foss, Norja

Aikataulut

# ennakkoon ilmoitettu varatuomari, joka ei oikeuta ilmoittautumis-maksun palautukseen.
* tuomarin muutos

Kehä 1.
tuomari: Teija Salmi-Aalto (40)
klo 11.00 – * tanskalais-ruotsalainen pihakoira – 4
               – * pinseri – 1
               – appenzellinpaimenkoira – 1
               – isosveitsinpaimenkoira – 1
               – uruguancimarron – 2
               – leoberginkoira – 4
               – bullmastiffi – 6
               – dobermanni – 2
klo 12.15 – rottweiler – 7
               – englanninbulldoggi – 2
               – kääpiöpinseri – 10

Kehä 2.
tuomari: Arne Foss, NO (55)
klo 10.00 – venäjänmustaterrieri – 1
               – bordeauxindoggi – 1
               – pyreneittenmastiffi – 1
               – kaukasiankoira – 1
               – estrellanvuoristokoira – 4
               – boxeri – 5
               – # lagotto romagnolo – 5
               – # englanninspringerspanieli – 6
               – # walesinspringerspanieli – 7
klo 12.00 – tanskandoggi musta & harlekiini – 22

Kehä 3.
tuomari: Juha Putkonen (64)
klo 9.45   – mäyräkoirien mittaus
klo 10.00 – mäyräkoira pitkäkarvainen – 5
               – kääpiömäyräkoira pitkäkarvainen – 3
               – kaniinimäyräkoira pitkäkarvainen – 3
               – mäyräkoira karkeakarvainen – 22
               – kääpiömäyräkoira karkeakarvainen – 1
               – mäyräkoira lyhytkarvainen – 7
               – kääpiömäyräkoira lyhytkarvainen – 1
               – kaniinimäyräkoira lyhytkarvainen – 1
klo 12.40 – suursnautseri musta – 2
               – snautseri musta – 2
               – snautseri pippuri & suola – 2
               – kääpiösnautseri musta – 5
               – kääpiösnautseri musta & hopea – 5
               – kääpiösnautseri pippuri & suola – 4
               – apinapinseri – 1

Kehä 4.
tuomari: Tuula Savolainen (52)
klo 10.00 – bretoni – 3
               – stabijhoun – 1
               – lyhytkarvainen unkarinvizsla – 2
               – karkeakarvainen unkarinvizsla – 2
               – bourbonnaisinseisoja – 1
               – lyhytkarvainen saksanseisoja – 8
               – karkeakarvainen saksanseisoja – 7
               – punavalkoinen irlanninsetteri – 3
               – gordoninsetteri – 2
               – englanninsetteri – 2
               – punainen irlanninsetteri – 7
klo 12.20 – * portugalinvesikoira – 1
               – * espanjanvesikoira – 3
               – * coccerspanieli – 8
               – * amerikancockerspanieli – 3

Kehä 5.
tuomari: Elisabeth Bugge Olsen (70)
klo 9.30  – berninpaimenkoira – 30
               – pennut 3
               – urokset 14
               – nartut 13
               – newfoundlandinkoira – 12
klo 12.10 – tanskandoggi keltainen-tiikerijuov. – 14
               – tanskandoggi sininen – 14

Kehä 6.
tuomari: Satu Ylä-Mononen (65)
klo 10.00 – hovawart – 4
               – bernhardinkoira lyhytkarvainen – 1
               – bernhardinkoira pitkäkarvainen – 2
               – novascotiannoutaja – 3
               – labradorinnoutaja – 18
               – sileäkarvainennoutaja – 6
klo 12.00 – kultainennoutaja – 31
               – pennut 2
               – urokset 12
               – nartut 17

BIS-kehät n. klo 14.30
Ryhmä 2/4 – Juha Putkonen
Ryhmät 7/8 – Tuula Savolainen
Bis-veteraani – Satu Ylä-Mononen
Bis-kasvattaja – Juha Putkonen
Bis – Arne Foss, NO